Podmínky prodeje

Miminka od nás odcházejí ve věku 4 týdnů s minimální váhou 250g. K morčátkům vždy dáváme rodokmen (PP). V případě mazlíčků dáváme také příručku o péči o morče. Morčátka od nás odcházejí vždy zdravá, ošetřená proti vnějším parazitům. 

Po projevení zájmu morčátko na 5 dnů rezervuji. Do té doby musí být zaplacena záloha ve výši 50% kupní ceny morčátka. V případě, že záloha nedorazí, je morčátko nabídnuto dalšímu zájemci. Po připsání platby na účet je morčátko závazně rezervováno. V případě zrušení závazné rezervace záloha propadá v můj prospěch a morčátko bude znovu nabídnuto k prodeji. 

Morčátko můžete vyzvednout u nás, v Kamenici nad Lipou. Po domluvě můžeme morčátko dovézt na některou z výstav, na kterou se chystáme, nebo po okolí. V případě, že jste z větší dálky, k vám můžeme morčátko dopravit pomocí přepravní společnosti přivez-zvíře. Dopravu můžeme tedy zařídit téměř po celé ČR.


ČASTÉ DOTAZY

Ve zprávách se často setkávám se stejnými či podobnými otázkami. Předtím než mi napíšete, zkontrolujte prosím, zda zde není na vaší otázku odpověď. 

1. Snesou se dva samci? Jak je seznámit?

Ano, snesou se. Je však důležité je správně seznámit. Asi nejvhodnější je si pořídit 2 mladé samečky ze stejného vrhu. V tomto případě je snad 100% šance, že se samci snesou a nebudou se v budoucnu prát. Je možné i vzít 2 samečky z různých vrhů a seznámit je spolu po odstavu od matky.
Další možností je vzít si ke staršímu samečkovi samce mladého. V tomto případě je nejlepší, aby mladý sameček byl  krátce po odstavu a starší sameček byl dospělý. Důležité je opět správné seznámení.
Seznamování dvou dospělých samců se nedoporučuje. Jen málokdy se stane, že by se samci snesli. Záleží však na povaze morčat.
Jak je správně seznámit? Důležité je seznamovat na neutrálním území, což znamená, že by zde neměli být cítit žádné pachy (aby si např. starší sameček nezačal místo ''přivlastňovat'' a nevznikla z toho bitka). Ze začátku se pravděpodobně budou samci lehce pošťuchovat či kousat. V tomto případě jim do toho nezasahujeme! Pouze si vyjasňují pozice, aneb kdo tady bude ''velet''. Zasahujeme pouze v případě, že se samci perou do krve.
Kdy je možné je dát spolu do klece? Jestliže seznamování proběhlo v pořádku, můžeme dát samce spolu do klece. Klec by měla být vyčištěná, taktéž zbavená všech pachů. Dbáme na velikost klece, čím menší prostor, tím větší šance, že se samci začnou prát. Minimální délka by měla být 100 cm, nejlépe 120 cm. Krmení můžeme zprvu dávat do dvou misek.
Co když se začnou samci později prát? Pokud to není nutné, do bitek jim nezasahujeme. Pravděpodobně si opět pouze vyjasňují pozice o tom, kdo bude nyní ''velet''.
Pomůže samce vykastrovat? Na internetu často najdete názor, že je nejlepší mít oba dva samce kastrované. S tímto bohužel zkušenosti nemám. Samce jsem nechávala kastrovat 3x, aby mohli být se samicemi. Z mé zkušenosti můžu říct, že se u samců nikdy nic nezměnilo. Zejména co se týče hormonů. Samičky mi ''obtěžovali'' pořád (ač jim to moc k ničemu nebylo :-) ). Možná jen ne tak často. Nechám vás tedy udělat si na kastraci obou samců vlastní obrázek.
A důležitá informace na závěr. Mezi samce NIKDY nedáváme samici. Ani třeba jen k jednomu z nich. Jakmile by si jen jeden z nich tzv. čichl k samici, už by se znovu nesnesli.

2. Jsou morčata vhodná pro děti?

Ano i ne. Záleží na věku a povaze dítěte. Pořízení morčete pro děti vždy zvažte. Je nutno počítat s tím, že dítěti budete muset ze začátku se staráním o morče pomáhat. Zvlášť u mladších dětí se občas stává, že je zvířátko po nějakém čase omrzí. Počítejte tedy s tím, že veškerá péče pak může padnout na vás. Je to ale dítě od dítěte. Některé děti po pár dnech zvíře omrzí, jiné děti na něj nedají dopustit. Nutné je ale počítat s oběma možnostmi. :-)
Ještě dodám, že je vhodné zjistit, zda dítě (nebo kdokoli z rodiny) nemá na morčata alergii (nebo třeba na seno, hobliny).

3. Musím morče, které je vhodné do chovu, připustit?

Ne. 
Pokud je u zvířete napsáno, že je vhodné do chovu, znamená to, že nemá žádnou vadu, která by ho vylučovala z chovu. To ale neznamená, že zvíře musí do chovu jít. Tato zpráva je pro ostatní chovatele (chovatelské stanice), kteří by případně měli o morče zájem. Pokud nemáte registrovanou chovatelskou stanici, zvíře k chovu nepoužívejte! 
U některých zvířat píšu, že dávám přednost zájemcům o chov. Tímto opět myslím registrované chovatelské stanice. Většinou se jedná o zvířata, u kterých si myslím, že by mohli pomoci jiným chovatelům. Jedná se mi o to, aby zvíře mohlo přispět ostatním v chovu, ne aby se na něm bezmyšlenkově množilo.

4. Musím morče, které je vhodné na výstavy, brát na výstavy?

Stejně jako u předchozí otázky je odpověď ne. Tato informace pouze udává, že zvíře můžete vzít na výstavy na standardu A. Není to ale povinnost.
Do standardu C (=mazlíci) může jít víceméně jakékoli zvíře. Pokud tedy chcete výstavy pouze vyzkoušet, můžete si vybrat morče, u kterého je napsáné, že je ''pouze'' na mazlíčka.

5. Je možné se nějak domluvit na ceně?

Ne.
Cena je vždy jasně daná a nelze jí měnit. Pohybuje se mezi 300-500 Kč. Odvíjí se od kvality a případného budoucího využití morčete. 
Pokud tedy např. kupujete morče, které je vhodné do chovu a na výstavy, ale chcete ho pouze na mazlíčka, neznamená to, že cena bude snížena. 

6. Jak je možné vyřešit dopravu?

Morčata můžete vyzvednout osobně u nás v Kamenici nad Lipou. Na dni a čase se domluvíme individuálně.
Po domluvě můžu přiblížit morče po okolí- Pelhřimov, Jindřichův Hradec, případně Humpolec. Dále mohu nabídnout dovoz morčátka do Brna, pouze po předchozí domluvě. Setkání na půli cesty nedělám.
Morče dále můžu poslat přes společnost přivez-zvíře či zverado, se kterými mám jen dobré zkušenosti. Odtud mohu morče poslat z odběrných míst v Pelhřimově, Humpolci a Jindřichově Hradci.
Další možností je předání na výstavě, na kterou se chystám, či poslání zvířete po ostatních chovatelích.

7. Mohu vám napsat, pokud morče od vás onemocní?

Ano, můžete.
Pokud budu vědět, ráda vám poradím. Nebojte se, že bych vám trhala hlavu za to, že vám zvíře onemocnělo. I tomu nejlepšímu chovateli může zvíře onemocnět. Naopak budu ráda, že vím jak na tom morče ode mne skutečně je.

8. Co je to zálomek, vtočené víčko a žábry? Ovlivní to nějak morče v budoucím životě?

Všechno jsou to vady na kráse. Taková morčata nejsou vhodná do chovu a na výstavy, jelikož tyto vady nejsou uznané standardem. V roli mazlíčka je to ale nijak neovlivní.
Zálomek je zjednodušeně řečeno přehnuté ucho. Do chovu může zvíře, které má zálomek pouze na jednom uchu. Je nutno ale počítat s tím, že se tato vada s největší pravděpodobností bude táhnout po další generace.
Žábry jsou odstávající chlupy na hlavě ''pod'' uchem. Svým vzhledem a umístěním připomínají právě žábry.
Vtočené víčko je jediná vada, která jde napravit. Mláděti se jedno nebo obě víčka stáčí dovnitř oka. Odmala se tedy víčko snažíme pomocí kapek a masírování napravit. Toto zvíře dále není vhodné do chovu, jelikož by tuto vadu neslo dál po dalších generacích. V roli mazlíčka mu to ale nijak nebrání.
Jen zdůrazním, že tyto mé popisy jsou dost zjednodušené. Pokud vás to zajímá víc, doporučuji zapátrat na internetu či mrknout do standardu. 

9. Je možné si závazně rezervovat morče z plánovaného odchovu?

Ne. Rezervace na nenarozená morčata nedělám.
Jestliže chcete morče z plánovaného odchovu, můžete mi předem napsat. Já si to poznamenám, a poté, co se mláďata narodí, vám dám vědět. Pro jistotu si ale vždy hlídejte stránky, pro případ, že bych na vás zapomněla.

CHS Bellissimo, Alena Truhlářová, +420721316240, alca.truhlarova@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky